Tréninkový partner – 2. díl

Napsal/a Zdeněk Pokorný • 20.07.2010 • Kategorie: Recenze

V prvním díle jsme si v krátkosti představili různé technologie, které nám  pomůžou se sportovním tréninkem na bruslích, jsou ale také zdrojem zábavy nebo třeba vzpomínek na naše bruslařské výlety. V minulém díle jsem slíbil, že vám představím můj tajný tip – jmenuje se Runsat (dříve Navmi)

Co budeme potřebovat?

Výhodu mají ti, jenž vlastní mobilní telefon s operačním systémem windows mobile s GPS modulem. Pokud se nemýlím, program funguje i s jinými operačními systémy (pochopitelně je třeba stáhnout příslušnou verzi programu), to ale není předmětem článku. Pokud váš mobilní telefon postrádá GPS modul, i toto je řešitelné, můžete použít externí, nevýhodou bude další krabička navíc. Pokud takto vybavený mobilní telefon (tzv. smartphone či PPC) nevlastníte, můžete pouzdro2třeba zakoupit nějaký starší bazarový kousek, levnější modely pořídíte i za cenu kolem 3 000,- Kč. Dále už stačí jen stáhnout zmíněný program na stránkách výrobce. Soubor je v tzv. cab verzi, což znamená, že jej musíte nějakým způsobem dostat do vašeho zařízení. Můžete jej přímo stáhnout ze svého mobilu nebo pomocí průzkumníka či programu Activesync překopírovat z počítače do mobilního telefonu. Tam už pouze program spustíte a nainstalujete stejně jednoduše jako na klasickém stolním počítači. Ve vašem správci programů poté můžete vlastní program spustit. Pokud, stejně jako já, neradi využíváte ke sportovním aktivitám batohy či ledvinky, kam byste mohli mobilní telefon uložit, můžete se poohlédnout po nějaké outdorovém pouzdru. Já jsem svoje sehnal na Aukru za necelé dvě stovky a jsem s ním naprosto spokojen.

Mobilní část

navmimainPo spuštění spatříte úvodní obrazovku se čtyřmi okénky. Největší okénko nám umožňuje vybrat si druh sportovní aktivity. Šipkami si můžeme vybrat např. běh, lyžování, plachtění či kolo, nás bude nejvíce zajímat mód bruslení. Menší okénko nalevo s ozubenými koly nás zavede do nastavení programu. Zde můžete upravit vzhled programu, v záložce profil je třeba vytvořit si účet na www.runsaturday.com a zaškrtnout políčko „nahraj aktivity“. Zde budete nuceni se připojit k internetu. Dále zde naleznete několik dalších záložek k nastavení (GPS, Jednotky, Sport, Graf, Zobrazované dotazy systému, Mapy, Zakreslování, Zvuky, Jazyk, Soubory, Systém, Zpracování, O aplikaci), vpodstatě je ale vše nastaveno k bezproblémovému chodu. Ťuknutím na domeček se dostanete, jak jinak, zpět do hlavní nabídky. Prostřední okénko s knihou obsahuje váš tréninkový deník a při kliknutí na něj se objeví všechny vaše zapsané trasy, které si můžete po rozkliknutí pohodlně prohlížet. Velmi užitečné je určitě zakreslení vaší jízdy do mapy. Poslední malé okénko slouží k ukončení programu.

Vraťme se zpět k největšímu okénku. Jestliže máte vybránu sportovní aktivitu, můžete na ni kliknout. Objeví se všechy vaše zapsané trasy, kliknutím na zatržítko můžete  pokračovat v předchozí trase, kliknutím na křížek odstartujete novou trasu. Vlevo dole můžete přepínat mód zobrazení. V prvním módu máte zobrazeny základní údaje o ujetém čase, ujetých kilometrech, o aktuální a průměrné rychlosti. Druhý mód je trošku podrobnější, zobrazuje navíc vaši maximální dosaženou rychlost, nadmořskou výšku,  stav nabití baterie a informace o GPS modulu. Zde doporučuji před startem kontrolu, zda GPS pracuje, v opačném případě se toho o vaší jízdě moc nedozvíte. Rovněž je důležité upozornit na to, že smartphony většinou disponují funkcí šetření baterie, takže po runsat_výškaurčité době mají nastaveno zhasnutí displeje. V tomto případě však program přestává pracovat. Je tedy třeba, buď zrušit aurunsat_mapatomatické zhasnutí displeje, anebo zvolit daleko lepší možnost, tou je nechat pracovat program tzv. na pozadí. Toho dosáhnete např. tím, že se přepnete na hlavní stránku mobilního telefonu (telefony většinou disponují hardwarovým tlačítkem „domů“). Poté už můžete bez obav displej zhasnout a program pracuje, jak má.   Další mód vám zobrazuje graf rychlosti a převýšení, poslední mód zobrazuje mapu vaší cesty. Zápis trasy odstartujete tlačítkem „Play“. Zápis můžete tlačítkem „Pausa“ přerušit nebo tlačítkem „Stop“ ukončit. Při ukončení zápisu se data automaticky nahrávají na server.

To je nastínění základních funkcí mobilní verze programu Runsat. To však ale není zdaleka vše, nejsilnější stránkou programu je právě jeho desktopová internetová verze na stránkách www. runsaturday.com. Ta posouvá tento program do úplně jiné dimenze.

Desktopová část

Když jsem program zkoušel poprvé, vůbec jsem nevěděl, kam že se data z mobilu vlastně načítají. Chvíli jsem to pustil z hlavy, až mi začátkem týdne přišel mail od runsaturday se všemi mými aktivitami za celý týden. Kdybyste se tedy náhodou zapomněli na stránky podívat, každý týden vám přijde mail o tom, kolik jste toho nabruslil, naběhal, ujel na kole či co jste to vlastně celý týden dělal. A co se tedy na stránkách www.runsaturday.com dozvíte? Je toho opravdu mnoho, runspoustu funkcí jsem vůbec nevyužil, tak vás seznámím jen s těmi dle mého názoru nejdůležitějšími a nejzajímavějšími. Na levé liště uvidíte několik odkazů – Profile, Friends, Photos, Videos, Training – Blog, T – Calendar, T – Totals, T – Analysis, T – Plan, T – Apps, Gear, Maps, Health, Challenges, Races.

První tři položky jsou celkem jasné, v Profile můžete zapsat poměrně velké množství informací o vás, můžete přidat svéRun2 kamarády, vložit svoji fotografii atd. Záložka Friends obsahuje výsledky vašich kamarádů, ve Photos a Videos naleznete všechna uploadovaná fota a videa. Teď už ale k tomu zajímavějšímu. Pět záložek Training obsahuje to, co nás bude zajímat nejvíce. Hned tu první, Training Blog, používám nejvíce. Po jejím rozkliknutí se vám zobrazí náhled všech vašich sportovních aktivit nahraných z programu Runsat. Uvidíte mapu s grafickým zobrazením vaší ujeté trasy a několik dalších základních údajů, jako je ujetá vzdálenost, průměrná rychlost, čas, ale i vychytávky typu přepočet vašeho běhu  či jízdy např. na marathon, můžete tak tedy zjistit, za jak dlouho byste tímto tempem marthon ujeli či uběhli. Taky zde naleznete časy rozfázované po jednom km, můžete tak rychle zjistit, jestli vám ubývaly síly nebo jste zrychlovali. Nad těmito údaji máte deset velmi zajímavých ikon. Ikona Notes vám graficky shrne vaši trasu a výkon, můžete sem dopisovat i různé poznámky. Ikona Laps podrobněji hodnotí výkon po jednotlivých  Km, výtečné informace získáte z ikony Charts, která vám zobrazí grafy rychlosti a převýšení. Ikona Analyse hodnotí váš výkon v poměru k rychlosti a převýšení. Hračičkám se určitě zalíbí ikona Player, pokud máte v profilu nahranou fotografii, ta se zobrazí v mapě vaší trasy a při zmáčknutí tlačítka play, projíždí vaše fotografie znovu trasu vaší jízdy. Pod mapou jsou i grafy rychlosti a převýšení, můžete tak přesně vidět, v kterém kopci jste se nejvíc trápili a kde jste měli rychlost olympijského závodníka. Můžete si taky navolit, jak velkou rychlostí trasu projedete. Ikona runsat_grafyMap  zobrazuje  google mapu trasy, kde se můžete přepínat mezi  mapou klasickou, satelitní, hybridní, earth a turistickými O.C.M. aRS_cal O.S.M. Ikona Speed zobrazí na mapě barevně odlišené rozdíly ve vaší rychlosti, ikona Height zobrazí to stejné, tentokrát však s výškovými rozdíly. Ikona 3D zobrazí vaši trasu ve 3d, nutností je mít nainstalován plugin Google Earth, ikona Apps pak dále rozebírá váš trénink. Navíc můžete k vaší trase přiložit foto či video z trasy, samozřejmostí je přenos informací do sociálních sítí, jako jsou Twitter nebo Facebook.

Další záložkou je Training – Calendar, kde se vám zobrazí přehledný kalendář s vašimi jednotlivými aktivitami, k nim se můžete po rozkliknutí bez problémů dostat. Training – Total shrnuje váš celkový souhrn všech tréninků, Training – Analysis zobrazuje ještě podrobnější informace o vašich trénincích, do Training – Plan si můžete zapisovat plány vašich tréninků, v Treining Apps můžete váš trénink dále plánovat a analyzovat. V záložce Gear můžete doplnit informace o vašem sportovním náčiní.

Na stránkách můžete sledovat i výkony či trasy jiných uživatelů, je toho opravdu spousta, co tento program dokáže a je jen na vás jakým způsobem jej využijete. Já jsem s ním velmi spokojený a všem tréninkuchtivým bruslařům (cyklistům, běžcům …) jej mohu vřele doporučit!

Přidat komentář

Security Code: