Tréninkový partner – 1. díl
Napsal/a Zdeněk Pokorný • 01.07.2010 • Kategorie: RecenzeSpousta bruslařů nebere svůj koníček jen jako příjemné strávení volného času s botami na kolečkách. Rádi by shodili na bruslích nějaké to kilo nebo alespoň zjistili, jakou vzdálenost na bruslích urazili. Jaké možnosti ke sledování bruslařského tréninku tedy máme? Můžeme využít několik technologií. V první části článku si je v krátkosti představíme, v druhém díle zrecenzuji můj tajný tip.
Principem je computer umístěný v kolečku. Můžete tak zjistit ujetou vzdálenost nebo průměrnou rychlost. Výhodou je přijatelná cena, nevýhodou je naopak to, že jste limitováni výběrem koleček, na synchronizaci údajů s počítačem také můžete většinou zapomenout.
Nejzákladnější tréninkový pomocník, který pracuje s vaší tepovou frekvencí. Je tedy vhodný ke sportovnímu tréninku či redukci váhy, najeté kilometry však ze sporttestru nevyčtete. Výhodou je opět příznivá cena, ovšem za značku či vychytávky typu synchronizace s počítačem si výrazně připlatíte.
Pokud vás zaujal sporttester, ale postrádáte informace o ujeté trase, můžete sáhnout po kombinaci sporttestru s gps. Zpravidla tak navíc získáte informaci o ujetých kilometrech, výškovém profilu trati, průměrné rychlosti a dalších zajímavých parametrech vaší jízdy. Většina modelů podporuje synchronizaci s počítačem. Většinou si budete moci v některé z mapových aplikací prohlédnout i ujetou trať. Nevýhodou je vysoká cena, která většinou několikanásobně převyšuje cenu bruslí. Problémem také bývá slabší výdrž na baterii.
Software pro komunikátory
Poslední alternativu si nechám až nakonec. Pokud vlastníte tzv. chytrý telefon s GPS modulem, máte opravdu veliký výběr softwaru, se kterým získáte obrovské množství funkcí. Velká většina těchto programů jsou tzv. freaware, tedy jsou zdarma, což je u těchto dokonale propracovaných programů spodivem. Velkou výhodou je cena. Pokud tedy už takovýto telefon vlastníte. Ale starší bazarové modely i tak seženete za velmi příznivé ceny. Absenci gps modulu lze nahradit modulem externím. A to nemluvím o tom, že získáte spoustu dalších možností, jak tento „chytrý telefon“ využít. Dále je potřeba vyřešit problém s tím, jak telefon přepravovat. Ale i to se dá hravě vyřešit. Na každý model telefon existuje spousta pouzder. Osobně nerad jezdím na bruslích s batohem, proto používám pouzdro připevněné na biceps ruky. Pokud se v „chytrých telefonech nevyznáte, v podstatě je třeba rozdělit je dle operačního systému. Microsoft má windows mobile, Nokie většinou používá systém symbian, nově se rozmáhá systém na bázi linuxu – android, svůj vlastní operační systém má Iphone. Osobně si myslím, že nejlepší práci s GPS vykazuje windows mobile, ale to je na jinou debatu. Podobné programy najdete pravděpodobně u všech operačních systémů, já používám už zmíněný windows mobile. Jaký program používám a co všechno dokáže, si nechám na příští díl.
pouzivam posledni uvedenou variantu, pouzivam WM a k tomu program Run.Gps . Super na brusle, behani a spoustu dalsich aktivit.
Já používám program Runsat, takže po slibované recenzi můžeme srovnat výhody a nevýhody obou programů.
používám Suunto s GPS a po zobrazení tréninku v notebooku mám spoustu „pracovního“ materiálu… dá se s tím fakt dělat hodně…pomáhá to hodně při tréninku.